Wspieramy Młode Talenty
Ostatnio dodani stypendyści
 • Dawid Kowalczyk (Wspieramy Młode Talenty)
 • Emanuel Bartoszek (Wspieramy Młode Talenty)
 • Zaneta Górniak (Wspieramy Młode Talenty)
 • Zuzanna Szewczyk (Wspieramy Młode Talenty)
 • Liwia Gagala (Wspieramy Młode Talenty)
 • Remigiusz Feliksiak (Wspieramy Młode Talenty)
 • Hubert Feliksiak (Wspieramy Młode Talenty)
 • Wiktoria Lakoma (Wspieramy Młode Talenty)
 • Konrad Pacholak (Wspieramy Młode Talenty)
 • Marcel Mucha (Wspieramy Młode Talenty)
Więcej >>   

Pomoc szkole
 • Szk. Podst. Skwierzyna - tablica mulimed., notebooki - 8 519,00 zł
 • Przedszkole Skwierzyna - notebooki - 750,00 zł
 • ZS Mistrzostwa Sportowego - stroje sportowe - 3 966,75 zł
 • Spol. Szk. Muz. Slubice - instrument muzyczny - 1 800,00 zł
 • Katolicka Szk. Podst - komputery - 5 900,00 zł
 • Przedszkole Nr 15 - zabawki - 1 365,30 zł
 • Szk. Podst. Górki Noteckie - art. Swietlicowe, stroje sport - 3 146,50 zł
 • Szk. Podst. Nr 14 - tablica magnet.,stoliki - 827,00 zł
 • Przedszkole Nr 3 - zabawki - 3 388,00 zł
 • Szk. Podst. Ulim - niszczarka - 473,55 zł
Więcej >>   

Honorowi Członkowie Wspierający
Pralex
Gobit
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gorzów Sp. z o.o.
Danfoss Polska
Audit - Doradztwo Personalne
Gorzowski Rynek Hurtowy - spółka akcyjna
BAMA POLSKA Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp
Edward Fedko - radny Sejmiku woj. Lubuskiego
Firma Transportowa P.H.W. Jerzy Gądek w Międzyrzeczu
Ryszard Mróz - radny pow.gorzowskiego
Maria Peszko - darczyńca z Gorzowa Wlkp.
Reklama
1% dla OPP
Jubileusz XX - lecia koła Wspieramy Młode Talenty

Dwadzieścia lat minęło…

Międzyrzeckie koło „Wspieramy Młode Talenty” ma już 20 lat. Zostało powołane w lutym 1997 roku w ramach Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, by wspierać materialnie uzdolnionych uczniów z niebogatych rodzin, przede wszystkim poprzez program stypendialny. Jubileusz, połączony z 37.edycją stypendialną, odbył się w międzyrzeckim ratuszu 30 maja 2017 roku. Gospodarzom w osobach Burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza i Przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Kijak oraz pracownikom Ratusza dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy.

Wśród gości, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, byli: Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, Wicestarosta Rafał Mikuła, Pani Zofia Plewa, członek Zarządu Powiatu i Pani Halina Pilipczuk, Naczelnik Wydziału Edukacji. Z Gorzowa przyjechał Pan Mariusz Erdmann, Przewodniczący Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, a ze Skwierzyny - Pani Zofia Zawłocka, Przewodnicząca Koła „Dać Szansę”. Zjawił się też, jak zawsze niezawodny, Pan Edward Fedko, obecnie Radny Sejmiku, a dla nas ktoś wyjątkowy, kto pomimo natłoku obowiązków i znacznej odległości, regularnie przyjeżdża do Międzyrzecza na nasze uroczystości. To właśnie on wymyślił swój własny program stypendialny, co miesiąc pomagając finansowo wybranemu na dany rok uczniowi lub studentowi. Jego podopieczni to już dorośli ludzie, po studiach. Miło nam było widzieć Pana Kazimierza Puchana, Honorowego Przewodniczącego WMT oraz naszych darczyńców: Jerzego Gądka, Dorotę Granos z Agroturystyki MAYA w Gorzycy, Krzysztofa Kuklę, Iwonę Tomczak-Sarzyńską z GBS w Międzyrzeczu. Szkoda, że nie wszyscy nasi sponsorzy odpowiedzieli na zaproszenie. Media reprezentowane były przez pana Kazimierza Czułupa z portalu Międzyrzecz.biz, który rejestrował uroczystość, pana dra Lecha Malinowskiego z „Przekroju Lokalnego”, któremu zawdzięczamy zdjęcia, panią Izabelę Stopyrę z „Powiatowej”, która jest z nami od dawna. Na uroczystości byli też stypendyści w towarzystwie rodziców bądź nauczycieli.

Jak było? Przede wszystkim GORĄCO i BURZOWO! Na dzień dobry: MUZYCZNIE, bowiem instrumentaliści z naszej Szkoły Muzycznej przygotowali ze swoimi nauczycielami, Panem Zdzisławem Musiałem oraz Czesławem Nowakowskim, program artystyczny. Potem PODNIOŚLE, gdy 9 uczniów odbierało swoje stypendia lub nagrody. A byli to: Weronika Milewska (SP4), Julia Jędraszak (SP4), Marcin Majchrzak (Gim.2), Patryk Radziszewski (Gim.1), Natalia Nadolna (Gim. Przytoczna), Roksana Walaszek (ZSZ CKZiU), Daria Bińczak (T1 w CKZiU), Szymon Fąferko (T1 w CKZiU), Paweł Maciejewski (LO). Następnie: SŁODKO, kiedy to w sali konferencyjnej pojawił się jubileuszowy tort, zasponsorowany i wykonany przez Panią Annę Kuśpisz. Tort był przepyszny. Polecamy wszystkim firmę „Torty Ani i Oli” i z całego serca dziękujemy.

Po tej słodkiej przerwie było już JUBILEUSZOWO. Przewodnicząca Koła WMT pani Lidia Woźniak przygotowała, razem z byłym stypendystą Szymonem Belgrau, bardzo bogatą prezentację dokumentującą 20 lat pracy koła WMT. ( do obejrzenia na stronie powiat-miedzyrzecki.pl). Były statystyki, zdjęcia, wspomnienia o ludziach i wydarzeniach.. Przy tej okazji należy podkreślić, że przez 20 lat swojej działalności nasze koło przyznało 680 stypendiów, od okolicznościowych poprzez dwumiesięczne i półroczne do całorocznych, na łączną kwotę 277.968,00 złotych. Jest to możliwe dzięki darowiznom sponsorów (firmy, radni, osoby fizyczne), dotacjom UM, składkom członków koła WMT, których jest blisko 80, oraz dzięki odpisom podatkowym 1%, które za pośrednictwem Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole trafiają do naszego koła lub do przedszkoli i szkół wskazanych przez podatników. W latach 2004-2016 pozyskano w ten sposób kwotę 46.489 zł, która zasiliła fundusz stypendialny lub pozwoliła na zakup pomocy naukowych, np. instrumentów muzycznych, czy urządzenie placu zabaw. Zarząd koła WMT pozyskuje również środki finansowe, organizując koncerty lub rajdy charytatywne. Zebrana w ten sposób kwota może nie jest współmierna do zaangażowania, ale pozwala na ufundowanie dodatkowych 1-2 stypendiów i uczniom daje możliwość aktywnego wypoczynku (rajdy rowerowo-piesze do Gorzycy lub Bobowicka) lub zaprezentowania talentów scenicznych (koncert „Na nich stawiamy”). Podobnie jest z konkursami plastycznymi pod patronatem Starosty Międzyrzeckiego, które organizowane są od kilku lat na różne zadane tematy, promujące walory przyrodnicze lub materialne naszego powiatu. Efekty pracy młodych plastyków prezentowane są na wystawach, w kalendarzu na 2017 rok „Ziemia Międzyrzecka w czterech porach roku”, a pięknie oprawione przez panią Dorotę Rutę-Zdanowicz były również formą podziękowania dla naszych darczyńców za wieloletnią współpracę.

Koło WMT wielokrotnie brało udział w kiermaszach i festynach, prezentując wyroby rękodzielnicze, tak jak podczas jubileuszowego spotkania. Przepiękne, wykonane na szydełku dzieła naszych członkiń: pani Haliny Iwanowskiej i pani Czesławy Kacmajor można było oglądać na wystawie, a ponadto każda obecna na jubileuszu osoba otrzymała w prezencie szydełkowe cacko.

Dwadzieścia lat to długa droga. Wśród pierwszych stypendystów są już nauczyciele, lekarze, prawnicy, architekci, ekonomiści, dyplomowani muzycy. Cieszymy się, gdy docierają do nas informacje o ich sukcesach w konkursach, o inwestowaniu w dalsze wykształcenie (ukończenie drugiego kierunku). Niektórzy zapisali się do naszego koła WMT, by poprzez symboliczną składkę wspierać kolejnych stypendystów. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie dwie wspaniałe Przewodniczące koła WMT: założycielka i pierwsza „szefowa”, nieżyjąca już Pani Zofia RATAJCZYK i jej następczyni od grudnia 2006 roku, Pani Lidia WOŹNIAK. Cechy wspólne, które spowodowały, że koło WMT ma się ciągle dobrze, mimo że „stuknęło” mu 20 lat, to: skuteczność w działaniu, niesamowita energia i determinacja w pozyskiwaniu sponsorów, umiejętność skupienia wokół siebie ludzi dobrej woli, zapał w działaniu, dusza społecznika. Pani Zofia, mistrzyni szydełka, lubiła kiermasze i festyny, pani Lidia, nauczycielka geografii wielu roczników, preferuje konkursy, rajdy i wycieczki, jako dodatkowe zadania naszego koła WMT.

Jubileusz to okazja do powiedzenia dziękuję osobom i podmiotom gospodarczym, które odpowiadają na naszą prośbę o wsparcie. Pan Piotr Strzelczyk i pan Roman Ziółkowski (ACER), fundowali nagrody specjalne, spełniając marzenia uczniów, np. maszyna do szycia, sprzęt do piłki ręcznej, teleskop, gitara, aparat fotograficzny i wiele innych. Pan Krzysztof Kukla przekazuje co roku rower na naszą loterię fantową towarzyszącą rajdom. A gościny na rajdach udziela nam Pan Janusz Bicz z Gospodarstwa Agroturystycznego MAYA w Gorzycy, podejmując nas pyszną grochówką. Bardzo miło było trzy lata temu zmienić trasę rajdu pieszo-rowerowego i zakończyć go w gościnnej szkole w Bobowicku. Ostatnio trafił nam się darczyńca z Cybinki, pan Mirosław Robaszyński z firmy „Viola”, który przekazał dwukrotnie meble naszym stypendystom w potrzebie. Nie sposób wymienić wszystkie dary i fanty, wszystkie kwoty i wszystkich życzliwych ludzi pomagających kołu WMT kiedyś i obecnie. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM.

„Pamiętaj, co masz do zrobienia i zapomnij, czego już dokonałeś” - powiedziała kiedyś Marie von Ebner-Eschenbach. To będzie nasze motto na następne 20 lat…

Zarząd Koła WMT
ANNA GÓRZNA

Prezentacja XX Lat Koła Wspieramy Młode Talenty »
Zapraszamy do galerii zdjęć »


Sprawozdanie z działalności Koła WMT za 2011 r.
Sprawozdanie z działalności Koła WMT za 2011 rok przygotowane na XXVI Edycję Stypendialną 3 XI 2011 roku.
Koło „Wspieramy Młode Talenty” działające od 1997 roku w ramach Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole liczy obecnie 76 członków. 
Nowi członkowie, zapisani w obecnym roku to pp. Katarzyna Madziar, Edyta Denisewicz i Wojciech Żukowski.
1% od podatku za 2011 rok był dla LSPSzk. pomyślniejszy niż poprzednie, Stowarzyszenie zebrało kwotę 115 314.30 zł. Odpisane środki posłużą przede wszystkim pomocy niezamożnym, utalentowanym młodym lubuszanom. Posłużą też pomocy placówkom oświatowym.W powiecie międzyrzeckim /bez Gm. Skwierzyna/ zbiórką 1 % zajęły się placówki gm. M-cz i gm. Przytoczna, razem 15 placówek. W 2010 roku było to 5 przedszkoli, 6 szkół podstawowych, 2 gimnazja i 3 szkoły średnie oraz Szkoła Muzyczna. Łącznie otrzymaliśmy odpisu na sumę 17200 zł, z czego Koło WMT uzyskało sumę 3417.90 zł, głównie dzięki pp. Gądkom, za co serdecznie dziękujemy. Przedszkole nr 1 uzyskało 1% na sumę 5577zł i tak od 3 lat Przedszkole nr 1 radzi sobie ze swoimi potrzebami. Wielka to zasługa p. dyr. Siwczak i Jej prężnej Rady Rodziców. Dzięki uzyskanym środkom /90% odpisu/ szkoły i przedszkola zakupują np. urządzenia placu zabaw i pomoce naukowe /Przedszk. nr1/, sprzęt
audiowizualny /Bobowicko/, mebelki szatniowe i do kl. I oraz pomoce logopedyczne / Zespół Edukac. przy SP4/, klarnet mały / Szk. Muz./. Liczymy na każdy grosz i z wielkim wzruszeniem widzimy wpłatę nawet skromnej złotówki /1.30 zł/, pewnie po odliczeniach tyle tej osobie zostało. Ale ten ktoś pamiętał o odpisie, może zachował ulotkę, może był rodzicem utalentowanego ucznia? Dlatego wszystkim pamiętającym o 1% serdecznie dziś dziękujemy.
W pierwszym półroczu uzyskaliśmy dotację z Urzędu Gminy w wysokości 4500 zł, za którą wyrażamy wdzięczność panu Burmistrzowi i p. Jerzemu Gądkowi. Starczyło jej na 10 stypendiów okolicznościowych. Dotacja została rozliczona w ciągu 3-ch miesięcy. Liczymy na przyznanie podobnej kwoty w 2012 roku. Stosowne pismo zostało złożone i wstępnie zaakceptowane. Dzięki bezustannemu wsparciu ze strony naszych przyjaciół w Radzie Powiatu otrzymaliśmy jako odpis od diet w ciągu 10 miesięcy kwotę 3070 zł. Próbowaliśmy zachęcić do podobnego działania radnych gminnych i… ponieśliśmy porażkę. Całe szczęście, że wśród międzyrzeckich radnych jest p. Jerzy Gądek. Przez cały rok wspomaga dwoje naszych stypendystów. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Jako ciekawostkę podam, iż w Skwierzynie Koło „Dać szansę” od tego roku jest nie tylko wspomagane dietami przez tamtejszych radnych, ale także radni stali się członkami LSPSzk.
 
Stale wspomaga nas p. Edward Fedko, członek Sejmiku Wojewódzkiego, a także p. Starosta Grzegorz Gabryelski, firma XXX oraz Firma ACER. Wśród darczyńców są też pp.Nowakowie z Suszarni, p. Krzysztof Kukla i p.Czesława Kacmajor. Liczymy też na dalszą współpracę z pp. Strzelczykami. We wrześniu Gospodarstwo Agroturystyczne MAYA z Gorzycy wraz z PTTK Ziemi Międzyrzeckiej zorganizowało rajd jesienny. Był to już trzeci rajd, którego dochód w wysokości 996zł zasilił nasze stypendialne konto. Za tę cenną inicjatywę i pomoc naszym utalentowanym bardzo dziękujemy pp. Dorocie Granos, Januszowi Biczowi oraz pp. Przemysławowi Mikołajczykowi i Czesławowi Woźniakowi. 
 
W 2011 roku przyznaliśmy łącznie 39 stypendiów, w tym w szk. podst. 11, w gimnazjach 8, w szkołach średnich i art. 16, w szk. wyższych 4, na łączną sumę 21250 zł. Dzisiaj pięć pierwszych osób uzyska stypendia im. ZOFII RATAJCZYK. Wzorem roku ubiegłego z funduszy otrzymanych z 1% podatku przyznajemy stypendia Jej imienia. Wśród stypendystów mamy jedną bardzo dobrą sytuację. Otóż student Piotr Pawłowski na tyle już usamodzielnił się, że podziękował LSPSzk. za pomoc
wnioskując, aby otoczyć opieką studentów bardziej potrzebujących. Ten przypadek jest kwintesencją naszych poczynań. Podaliśmy potrzebującemu w odpowiednim czasie rękę, maksymalnie wykorzystał czas dla rozwoju swego talentu, stanął na nogi a teraz podziękował. Mamy nadzieję, że Piotr kiedyś też innych wspomoże.
Dzisiaj przedstawiamy Państwu 19-tu stypendystów. Są w zdecydowanej większości mieszkańcami gminy Międzyrzecz, jedna osoba jest z Templewa, jedna z Łagowca i jedna z Pszczewa. Zajmują się sportem, marzą o udziale w olimpiadzie /RIO 2016/, piszą wiersze, redagują gazetki, tańczą i grają w ANTIUO MORE, grają w szachy, czy zajmują się grafiką komputerową, albo społeczną działalnością lokalną. Jeden z nich, Sylwester Szymański odbiera dziś w Londynie nagrodę za projekt urządzenia łazienkowego, bowiem wraz z koleżanką znalazł się wśród 10 wyróżnionych projektantów świata! Przykład ten mówi, że można mieszkać z dala od szkoły, można dojeżdżać, zmagać się z trudami finansowymi a jednak równocześnie rozwijać swoje pasje i osiągać sukcesy.
 
Przyznaliśmy następujące stypendia: 9 okolicznościowych /350 – 380zł/, 4 okolicznościowe dwumiesięczne /2x po 380zł/ oraz 6 całorocznych /od 100 do 200 zł miesięcznie/. Studenci otrzymali stypendia od Koła WMT przez I semestr, a w II semestrze od całego LSPSzk. Miło nam zakomunikować Państwu, iż p. Burmistrz słowa dotrzymał i odzyskaliśmy na 3 lata dla naszego Koła pomieszczenie w budynku Biblioteki Miejskiej na I piętrze, za co bardzo dziękujemy. Użytkujemy je wraz ze Związkiem Niewidomych. Nie wiem, dlaczego podpisaliśmy umowę tylko na 3 lata, ale być może takie są procedury. Z wygospodarowanych przez LSPSzk.
funduszy zakupiliśmy szafę, stół, krzesła. Z zainteresowanymi spotykamy się po uzgodnieniu telefonicznym codziennie oprócz poniedziałków w godzinach
otwarcia budynku biblioteki.
 
Niestety, nie doczekamy się chyba edycji w Międzyrzeckim Domu Kultury, choć czekaliśmy tym do końca remontu. Na zapytanie o odbycie dzisiejszego spotkania, usłyszałam od p. dyrektora, że owszem, ale odpłatnie... Koło nie ma żadnych środków na opłaty imprez, więc zmuszeni jesteśmy szukać lokum na edycje poza tym pięknym skądinąd obiektem. Dziś korzystamy ze wspaniałej gościnności Budowlanki, gdzie pracuje kilka naszych członkiń na czele z p. dyrektor Gabrielą Bujanowską.
 
Proszę Państwa! Liczymy, że nasza dalsza wspólna działalność przynosić będzie obfite owoce. Pamiętajmy też o 1% za bieżący rok, zaś nauczycielom, trenerom i instruktorom, którzy opiekują się utalentowanymi życzymy w ich pracy wytrwałości i sukcesów. Mam nadzieję, że o naszych stypendystach usłyszymy jeszcze niejedno dobre słowo.
 
Dziękuję za uwagę. Lidia Woźniak.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KOŁA WSPIERAMY MŁODE TALENTY

Koło liczy obecnie 73 członków. Jego liczba mocno uległa zmianie: zmarła Honorowa Przewodnicząca Koła p. Zofia Ratajczyk, 2 osoby wyjechały, opuściły Koło 4 osoby, natomiast zapisało się 7 osób ze Szkoły Podstawowej nr 2 (pp. Ludmiła Gogoc, Aleksandra Mucha, Beata Nowicka, Ewelina Niewiadomska, Izabela Banaszak, Urszula Wasilewska-Łobuza, Anna Kmieciak). Ponadto zapisali się pp. Burmistrz Marian Sierpatowski, Czesław Staszyński, Danuta Taborek, Halina Iwanowska i Ewa Gandurska.

W międzyczasie nastąpiła zmiana w Zarządzie Koła. W miejsce p. Alicji Matysiak, która jako członek zrezygnowała z pracy w Zarządzie proponujemy p. Elżbietę Skibicką, która zajmie się przygotowywaniem części artystycznej naszych spotkań (głosowanie).

1% od podatku dał LSPSzk. duży zastrzyk środków. Stowarzyszenie uzystało z odpisu 112249zł 30gr, zaś w Międzyrzeczu zgromadziliśmy sumę łączną 16 004zł. Na koło mieliśmy wskazania o sumie 2484zł 70gr. Największy odpis uzyskaliśmy od właścicieli firmy ACER, za co bardzo dziękujemy. Gro odpisu uzyskały placówki oświatowe, których było 16, szczególnie: ZSR w Bobowicku - ponad 3500zł, Przedszkole nr 1 - ponad 3000, Zespół Edukacyjny z Obrzyc - ponad 3250, Szkoła Muzyczna - ponad 1670zł. Za zebrane fundusze ZSR kupuje laptop, Przedszkole nr 1 karuzelę a ZE w Obrzycach meble szkolne. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim odpisującym znanym i nieznanym z imienia i nazwiska. Liczy się każdy grosz, każda złotówka.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich uzyskaliśmy duże wsparcie od naszych darczyńców. Przede wszystkim od radnych powiatu wspomagających nas już trzecią kadencję. Jest to kwota łączna 4000zł. 3000zł otrzymaliśmy od panów; E.Fedki, radnego Sejmiku Wojewódzkiego, p.Starosty G.Gabryelskiego, oraz p. J. Gądka, chwilowo przedsiębiorcy... Wspomaga nas także Firma XXX oraz Suszarnia - łącznie 2100zł. Koło włącza się w organizację rajdów do Gorzycy z metą w Gospodarstwie Agroturystycznym MAYA. Stamtąd dzięki wielkiemu sercu pp. Janusza Bicza, Doroty Granos i pań gospodyń gorzyckich otrzymaliśmy na stypendia 810zł. Stała i okolicznościowa pomoc Państwa jest dla nas bardzo cenna. Dzięki Państwu możemy zrobić w Kole więcej.

Dotacja z Urzędu Gminy M-cz to 4000 przeznaczona na 10 stypendiów okolicznościowych. Bardzo dziękujemy P.Burmistrzowi. Złożyliśmy też wniosek na 2011rok.

Po smutnej uroczystości pogrzebowej Rodzina zmarłej Zofii przekazała na stypendia 1829zł. Będzie to 5 stypendiów okolicznościowych po 380zł każde, im. Zofii Ratajczyk.

W roku 2010 ufundowaliśmy 38 stypendiów w czasie edycji oraz 4 w międzyczasie. Zorganizowaliśmy także plener malarski w Wąwozie Żubrowskim koło Sulęcina, w którym wzięla udział młodzież SP2 i 3, oraz LO wraz z pp. Dorotą Zdanowicz i Ewą Zabielską. Z naszej strony w przedsięwzięciu wzięły udział B.Przybysz i L.Woźniak. Łącznie 24 osoby.

W całym roku wydaliśmy sumę 21 210zł.

1 sierpnia 8 osób z naszego Koła uczestniczyło w jedniodniowej wycieczce sentymentalnej zorganizowanej dla Zofii Ratajczyk. Przede wszystkim odwiedziliśmy wieś Pamięcin koło Słubic, gdzie p. Bolesław z Panną Zosią spotkali się po raz pierwszy - 50 lat temu. Na koniec wyprawy odwiedzieliśmy cmentarz...

Proszę Państwa! Przed nami rozdanie stypendiów dla 18 osób. Członkini Zarządu po wnikliwej analizie wniosków przyznały 2 stypendia dla dzieci szkół podstawowych, 3 gimnazjalnych, 8 ze szkół średnich i 3 dla studentów. Są to bardzo cenni młodzi ludzie. Przejawiają różnorodne talenty odkryte dawno albo dopiero teraz. Dajemy im szansę lepszego rozwoju. Dzięki naszemu wsparciu być może będzie im łatwiej, a ich nauczyciele, ich trenerzy czy instruktorzy włożą więcej wysiłku w dodatkową z nimi pracę. Stypendyści marzą o dobrych szkołach, o dobrych studiach a nawet o ukończeniu studiów za granicą, co jest znakiem nadchodzących czasów.

Przyznaliśmy im: 9 stypendiów oskolicznościowych, 4 stypendia okolicznościowe dwumiesięczne, 1 stypendium półroczne po 200 zł, 1 stypendiów 8-miesięczne po 100 zł oraz 3 po 150 zł na rok akademicki.

Za 2 dni obchodzimy Święto Niepodległości. Może to zabrzmi zbyt patetycznie, ale życzmy z tej okazji naszym podopiecznym szczęścia i wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu. Niech ich talenty służą naszej pięknej międzyrzeckiej krainie, a kiedy już będą u szczytu, niech pomyślą o następnych zdolnych międzyrzeczaninach, którym trzeba by było pomóc.
Niech szczęści się też naszym darczyńcom, naszym wolontariuszom i naszej Ojczyźnie.

Dziękuję za uwagę. Lidia Woźniak


KROTKA WYPOWIEDŹ NA XXIII EDYCJI STYPENDIALNEJ 2 CZERWCA 2010 ROKU W KLUBIE GARNIZONOWYM
Proszę Państwa!

Witam Państwa na XXIII Edycji rozdania stypendiów w Międzyrzeckim Kole „Wspieramy Młode Talenty” działającym w ramach Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
Dziś przygotowaliśmy stypendia dla 20-tu uczniów szkół każdego szczebla. Są to uczniowie trzech gmin: międzyrzeckiej, trzcielskiej oraz przytoczniańskiej. Stypendia, na łączną sumę ponad 10 tys. złotych są trojakie, tzn. okolicznościowe jednorazowe – po380zł-13, okolicznościowe dwumiesięczne 2x po380 zł-6, oraz jedno stypendium całoroczne po 100 zł miesięcznie.
Stypendia trafią do utalentowanej młodzieży z niezamożnych rodzin w szkołach podstawowych-8, gimnazjach – 8 w szkołach ponadgimnazjalnych- 4.
Nasi utalentowani są znani nie tylko we własnej szkole, znani są także w mieście, powiecie a nawet w kraju. Mieliście Państwo możność obejrzeć piękny występ akrobatek sportowych, które pod okiem trenerki z Gorzowa p. Małgorzaty Koleszko są dziś reprezentantkami Polski, mogliście usłyszeć piękne głosy dziewcząt , które doskonalą się w Studium Piosenki p. Rafała Gojdki z MOK, czy też obejrzeć piękne tańce pary z Klubu FAN DANCE kierowanego przez p.Piotra Soję, kiedyś także naszego stypendystę.
Utalentowani uczęszczają do Szkoły Muzycznej-3osoby, uprawiają różnego rodzaju sporty pod okiem międzyrzeckich i trzcielskich trenerów – 7 osób. Osiągają rewelacyjne wyniki w zawodach przedmiotowych a dwoje ze szkół podstawowych wręcz zajęło pierwsze miejsca w województwie. I wcale nie muszą mieszkać w mieście, 11-ro z nich mieszka na wsi.
Miło mi powiedzieć, że nasze Koło stale powiększa się, ostatnio wstąpiło do Stowarzyszenia czworo nowych członków, w tym P. Burmistrz Marian Sierpatowski oraz dyr. Szkoły w Kaławie p. Czesław Staszyński, który bardzo umiejętnie dostrzega młode talenty w swojej szkole, wspiera je, ułatwia start młodym zdolnym.
Tak, więc Koło Terenowe w Międzyrzeczu liczy obecnie 69-ciu członków. W tym momencie nasuwa się taka myśl, czy nie można by utworzyć jedno koło przyszkolne, bowiem w SP4 jest 10-ciu członków? Po zebraniu sprawozdawczo- wyborczym odbytym w listopadzie 2009 w Gorzowie przewodnicząca Koła WMT /Lidia Woźniak/ została wybrana do Zarządu Wojewódzkiego LSPS. W ostatnim czasie otrzymaliśmy w spadku do dyspozycji lepszy telefon komórkowy i laptop. Oczekujemy zakończenia remontu domu kultury i odzyskania dawnego pomieszczenia, obiecanego nam przez p. Burmistrza i p. dyrektora MOK.
Z informacji, jakie przeczytaliśmy w Gazecie Lubuskiej wiemy, że Międzyrzeczanie w wielkiej liczbie odpisali 1% od swoich podatków za ubiegły rok, co świadczy o naszej dbałości o własne środowisko lokalne i o właściwej postawie obywatelskiej, niemniej, jaka suma trafi do naszego Koła, dowiemy się dopiero w sierpniu – wrześniu. Dziś wiemy, że zawsze możemy liczyć na radnych powiatu, na stałą pomoc od p. Edwarda Fedki – radnego Sejmiku Wojewódzkiego, na p. Starostę Grzegorza Gabryelskiego, na p. Jerzego Gądka i jego syna, na pp. Nowaków ze Suszarni M-cz, czy na firmę XXX wspomagającą, Koło co miesiąc. Otrzymaliśmy także darowiznę od naszej wiernej przyjaciółki p. Czesławy Kacmajor. Nawiązaliśmy kontakt z firmą Instalko, liczymy na wspólne z pp. Strzelczykami działania. Nawiązaliśmy też kontakt ze Stowarzyszeniem Św. Jan Chrzciciel, pomożemy Stowarzyszeniu zorganizować piknik świętojański 19-go czerwca 2010 r. na skwerze przy Kościele Św. Jana.
W tym roku znów otrzymaliśmy dotację z Urzędu Gminy, w wys. 4000zł, za którą bardzo dziękujemy, a która trafiła do rąk dzisiejszych stypendystów.
Wraz z LSPS w Gorzowie, z udziałem p. Edwarda Fedki – radnego Sejmiku Wojewódzkiego poczyniliśmy starania o utworzenie funduszu stypendialnego dla wybitnych twórców, absolwentów wyższych uczelni pochodzących z naszego województwa. Do tej pory przy Marszałku funkcjonował fundusz stypendialny dla uczniów szkół średnich oraz artystycznych. Wiemy, że został dopisany regulamin stypendiów dla studentów, nie wiemy, jak wygląda ostateczna wersja tych zmian. Chodzi nam nie tylko o utalentowanych słuchaczy wyższych uczelni ale szczególnie o wybitnych młodych twórców, którzy mają trudny finansowo start naukowy czy artystyczny. Chodzi nam o zatrzymanie ich w województwie, o powiększenie grupy młodych twórców służących rozwojowi naszej Ziemi Lubuskiej. W takiej sytuacji znajduje się obecnie wybitna Międzyrzeczanka, nasza stypendystka, Alina Kubik, która gra na skrzypcach, śpiewa i komponuje.
W miesiącu maju nieliczni członkowie Koła wzięli udział w rajdzie wiosennym organizowanym przez Gospodarstwo Agroturystyczne MAYA oraz Oddział PTTK M-cz. Dopisała obecność – było ponad 140 uczestników. Dochód z tej imprezy w wys. 810zl został przekazany na nasze stypendia. Jest to już druga taka okoliczność wsparcia finansowego Koła WMT. Mamy nadzieję, że rajdy będą cykliczne i gorąco zachęcamy do uczestnictwa a także pobytu rodzin u MAYI nawet przez cały dzień. W tym miejscu bardzo dziękujemy za liczny udział harcerzy z SP2 i 4oraz uczniów z SP 3.

Lidia Woźniak.

XXI Edycja Stypendialna Międzyrzeckiego Koła "Wspieramy Młode Talenty" - 02.06.2009

Drodzy goście, drodzy członkowie i drodzy utalentowani!

Spotykamy się dziś na Edycji Stypendialnej 21 raz, w dość skromnym gronie. Złożyło się na to kilka okoliczności.

Do Zarządu wpłynęło 27 wniosków, prawie wszystkie zostały rozpatrzone, ale zrealizować mogliśmy tylko 16 w tym jedną nagrodę na łączną kwotę 5900 zł. Reszta wniosków czeka na następną edycję.

Pierwszy raz mamy możność wysłać 3 nasze stypendystki na międzynarodowy kurs j.niemieckiego w Niemczech za pośrednictwem Stowarzyszenia Św. Brata Alberta działającego prężnie w Nowej Soli. Za ich pośrednictwem 2 uczennice LE i 1 z LO spędzą 2 tygodnie w Saksonii wraz z Białorusinami, Ukraińcami czy Niemcami doskonaląc tam niemiecki język.

Nasi stypendyści kochają sport (tenis stołowy, akrobatyka sportowa, zapasy, siatkówka, szachy), uprawiając go z wysokimi wynikami, wytrwale i z wielką pasją poświęcając mu czas nawet 4 razy w tygodniu. Trenują pod okiem oddanych im trenerów. Są to m.in. p. Mieczysław Kuryś z Trzciela, p. Jan Nowak z M-cza, p. Małogorzata Koleszko z Gorzowa, p. Szańda z SP 2.

Nasi stypendyści kochają muzykę. Chodzą do szkół muzycznych, grają m.in. na saksofonie, klarnecie, fortepianie, gitarze i na akordeonie. Inni uczą się śpiewu, np. w Studium Piosenki p. Rafała Gajdki, a jeszcze inni marzą o nauce gry na instrumencie.

Nasi stypendyści kochają nauki ścisłe, są utalentowani w dziedzinie matematyki, fizyki, pilnie zgłębiają wiedzę w dziedzinach przyrodniczych jak biologia czy chemia albo przyroda.

Nasi stypendyści wiele serca i wysiłku poświęcają swojemu środowisku czynnie uczestnicząc i organizując imprezy szkolne, imprezy we wsi, w swoim mieście, czy pracując przy Wielkiej Orkiestrze Św. Pomocy.

Bezustannie zbieramy środki finansowe. Dzięki wspaniałej postawie naszych sponsorów mogliśmy w pierwszym półroczu zrealizować łącznie 20 stypendiów, w tym 2 sześciomiesięczne za sprawą p. Jerzego Gądka, radnego gm. M-cz. Nasi rani powiatu, p. Starosta, p. Edward Fedko - radny Sejmiku Wojewódzkiego to nasi przyjaciele, na których jak mówią zawsze można liczyć.

Jest mi bardzo miło, że przyjaciół mamy też wśród naszych międzyrzeckich przedsiębiorców, Suszarnia p. Stanisława Nowaka, firma ACER p. Romana Ziółkowskiego i inne pomagają nam zebrać środki na nasze podstawowe zadanie, na pomoc utalentowanej młodzieży z niezamożnych rodzin.

W sierpniu będziemy mogli dowiedzieć się, jakie wyniki mamy w pozyskaniu 1-go % od podatku. Dziś wiemy, że rozliczając się ryczałtowo 4 osoby odpisały łączną kwotę 570 zł na nasze Koło. Liczymy też, że uzyskamy przyznaną nam dotację z Gminy M-cz. Zawirowania prawne, jakie powstały w ostatnich miesiacach każą nam czekać na realizację tej dotacji w II półroczu 2009 roku.

Powoli zbliżamy się do końca naszej 3-letniej kadencji. Planujemy przeprowadzić zebranie sprawozdawczo - wyborcze 20 października 2009 w siedzibie Starosta, na co Pan Starosta Grzegorz Gabryelski wyraził zgodę i połączyć je z XXII Edycją Stypendialną. Liczymy na 100% frekwencji naszych 65 członków i na naszych niezawodnych przyjaciół.

Międzyrzecz, dn 2 czerwca 2009r.


Sprawozdanie z działalności Koła "Wspieramy Młode Talenty" za 2008 rok

Międzyrzeckie Koło "Wspieramy Młode Talenty" założone z początkiem 1997 roku przez Zofię Ratajczyk, obecnie Honorową Przewodniczącą, liczy dziś 63 członków. W ciągu roku ubyły 2 osoby (zmarła p. Elżbieta Kamińska), zaś przybyło 13-tu członków. Są to pp. Radosław Woźniak (często wspomagający nas w pracach graficznych), Małgorzata Telega - dyr. PSM, Maria Michalczak, Agnieszka Strzeleczka z ZSB, oraz 9 osób z SP4 - Alicja Błochowicz - dyr. Szkoły, Magdalena Duda, Małgorzata Dziedzic, Malwina Środa, Bernadeta Toczek-Karczmarek, Marzena Domańska, Aneta Bernaś, Izabela Iwan, Izabela Laskowska.

W ciągu pierwszych miesięcy 2008 roku skupiliśmy się na rozpropagowaniu akcji 1% od podatku. W tym celu do każdej szkoły w gminie M-cz i do większych w powiecie rozesłaliśmy ulotki z numerem KRS-u i informacjami o dodatkowym wskazaniu, albo WMT, albo nazwy placówki. Zebraliśmy kwotę 23.238,74 zł przy całej sumie zgromadzonej na LSPSz - 73.594,78 zł., co stanowi 31,5%. Przy czym trzeba zaznaczyć, że jeszcze nie wszyscy podatnicy wskazują. W całej sumie LSPSz wynosiły one 52% wszystkich odpisów. Nasze wpływy z tego tytułu dla porównania wynoszą:

 • 2006 r. - 3030,21zł
 • 2007 r. - 5172,34zł
 • 2008 r. - 23138,74zł

Akcja 1% rozwija się i już w skali kraju obejmuje 15% rocznych zeznań podatkowych.

Wszystkim, którzy wpisali nasz nr KRS-u jesteśmy bardzo wdzięczni. Nie mogliśmy podziękować osobiście, jak w zeszłym roku, ale dziękowaliśmy w prasie (p. Lidia Nowaczyńska w "Powiatowej", a Lidia Woźniak w "Gazecie Lubuskiej" przy okazji wywiadu). Mamy nadzieję, że sposób wskazania na zeznaniu podatkowym nie zmieni się i że dalej chętnie wpiszemy: KRS 0000105271, oraz nazwę stowarzyszenia - LSPSz, WMT lub wskażemy konkretną placówkę, np. Przedszkole Nr 1 w Międzyrzeczu.

Pierwszy raz w tym roku otrzymaliśmy dotację z budżetu Gminy Międzyrzecz w kwocie 2500 zł z przeznaczeniem na stypendia oraz organizację dwóch edycji.

Edycja XIX odbyła się w ZSE 5 czerwca, była bardzo udana, przy wielkim zaangażowaniu naszych członkiń: pp. Anny Górznej - dyr. Szkoły, Beaty Przybysz, Bożeny Witczak i Magdy Czyż, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Druga, XX edycja stypendialna odbyła się w ratuszu dzięki gościnności włodarzy miasta. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Roman Sondej, Kurator Oświaty woj. lubuskiego, któremu P. Zofia wręczyła naszą laleczkę - "Lubuszankę". Mogliśmy też posłuchać koncertu stypendystki Aliny Kubik - studentki Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz Zespołu "Antiquo More" przy SP2 w Międzyrzeczu.

W całym roku 2008 wręczyliśmy 54 stypendia na łączną sumę 23.040 zł, oraz uzyskaliśmy 2 stypendia dla studentów od Fundacji Wolności po 380 zł miesięcznie każde. Otrzymali je: studentka V rok Akademii Muzycznej w Poznaniu Alina Kubik, oraz Student I roku UAM w Poznaniu Piotr Pawłowski (oboje z Międzyrzecza). Przyznaliśmy także stypendium po 200 zł miesięcznie studentowi I roku Coll. Polonicum w Słubicach Tobiaszowi Rosiakowi z Bledzewa.

Nowością w tym roku jest możliwość pomocy placówkom oświatowym. W rama 1% od podatku 5 placówek otrzymało sprzęt i pomoce naukowe na łączną sumę 7.197,43 zł. Zakupiliśmy rzutnik, instrument flet prosty, radiomagnetofon, mebelki dla przedszkola w Bukowcu oraz urządzenia dla placu zabaw przy Przedszkolu nr 1 w Międzyrzeczu. Zakupy jeszcze nie skończyły się.

W tym roku spróbowaliśmy rozprowadzić cegiełki LSPSz o nominałach 2,-, 5,- i 10 zł. i akcja ta poza LO nie przyniosła większych rezultatów. Dziękujemy szczególnie p. pedagog z LO, zebraliśmy 621 zł z przeznaczeniem na stypendia.

Cały czas otrzymujemy wielkie wsparcie od naszych radnych powiatowych. Obliczyłam, że od 2002 roku radni ci przekazali ze swoich diet łączną sumę 42.800 zł. Bardzo jesteśmy im wdzięczni.

Stało się już tradycją, że środki ze swoich diet przekazują nam comiesięcznie radni:

 • p. Edward Fedko, radny Sejmiku Wojewódzkiego po 150 zł.,
 • p. Jerzy Gądek, radny Gminy Międzyrzecz po 100 zł,
 • p. Starosta Grzegorz Gabryelski po 50 zł.

Również i im dziękujemy.

Do tej grupy zacnych darczyńców dołączyli ostatnio właściciele firmy ACER - p. Roman Ziółkowski i p. Izabela Jendrzejczyk po 100 zł miesięcznie dla niepełnosprawnej stypendystki.

Nadal wspierają nas właściciele większych i mniejszych firm: p. Wiktor Kacmajor z firmy TAMARX z Kartoszyna, firma Suszarnia M-cz (p. Nowakowie), firma Matuszczak (p. J. Matuszczak).

W planach na 2008 rok przewidywaliśmy pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z różnych względów nie przystąpiliśmy do tego zamierzenia. Trudnością podstawową jest "brak rąk do pracy", bowiem członkowie WMT - nauczyciele czynni są bardzo zaangażowani w podobną pracę swoich szkół, natomiast pozostali nie dysponują takim czasem i możliwościami logistycznymi by projekty EFS realizować.

DRODZY PAŃSTWO!

Nasi stypendyści to osoby zdolne, zapracowane, wyróżniające się swą pasją, zaangażowaniem w otoczeniu środowiska. Dostrzeżone przez życzliwych ludzi: wychowawców, pedagogów szkolnych, dyrektorów szkół, opiekunów kół zainteresowań, trenerów a nawet sąsiadów. Za to tym ludziom należą się słowa podziękowania. Rozglądajmy się wokół siebie i dostrzeżmy zawczasu problemy młodego, zdolnego człowieka. Dziś łatwiej jest niż kiedyś pomóc. Dziś uczeń może wiele nauczyć się sam mają komputer i Internet, płyty DVD do nauki języków, ma większe możliwości skorzystania z biblioteki, może doskonalić się na zajęciach MDK, Klubu Garnizonowego, czy na obiektach sportowych. Problem jest w braku finansów niezamożnej rodziny i tu może pomóc członek naszego Stowarzyszenia, które na Ziemi Lubuskiej działa od 20-tu lat.

Jutro, 5 XII jest dzień Wolontariatu, więc wszystkim członków, którzy czują się wolontariuszami pragnę pogratulować takiego szlachetnego ubarwienia drogi życiowej, pasji niesienia pomocy potrzebującemu utalentowemu młodego człowiekowi i życzyć wielkiej satysfakcji i radości w realizacji nszego wspólnego działania w ramach Koła "Wspieramy Młode Talenty".

Lidia Woźniak
przewodnicząca WMT


Tekst wystąpienia z okazji XX-lecia

Szanowni Państwo!

XX Edycja Stypendialna to szczególna okazja aby zauważyć jak wiele dzieje się za pośrednictwem naszego koła "Wspieramy Młode Talenty", które działa nieprzerwanie od 12 lat w strukturach Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Koło działa od momentu założenia przez Panią Zofię Ratajczyk przy wielkim wsparciu naszych "pionerów": Pana Kazimierza Puchana - ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta, Pana Kazimerza Pawliszaka - długoletniego honorowego przewodniczącego Koła, Pana Senatora Zdzisława Jarmużka - który udostępniał nam swoje biuro senatorskie przez długi czas. Dziś honorową przewodniczącą jest Pani Zofia, która żywo interesuje się działalnością Koła i wspomaga nas swoim doświadczeniem.

Dzisiejsze spotkanie organizujemy po to, aby wręczyć 17 stypendiów uczniom różnych typów szkół, oraz aby przybliżyć Państwu wyniki naszej pracy nad 1% od podatku.

Co do stypendiów:
W dniu 30 października 2008 r. na XX edycji stypendialnej w Gorzowie Wlkp. dwoje naszych studentów otrzymało tzw. "Moje Stypendium":

 1. Alina Kubik, studentka V roku Akademii Muzycznej w Poznaniu;
 2. Piotr Pawłowski, student I roku prawa na UAM w Poznanium
Natomiast trzeci student Tomasz Rosiak z Bledzewa, student I rok politologii Collegium Polonikum w Słubicach otrzymał stypendium LSPSZ.

Dziś mamy do przekazania:

 • jedno stypendium całoroczne ufundowane przez firmę ACER,
 • jedno stypendium wielomiesięczne ufundowane przez Pana Edwarda Fedkę,
 • 7 stypendiów dwumiesięcznych,
 • 8 stypendiów okolicznościowych
Łącznie 17 stypendiów na kwotę 10 160,- zł.

Chcemy też powiedzieć o nowej możliwości pomocy, która pojawiła się wraz z odpisem 1% od podatku. 5 placówek oświatowych z gminy Międzyrzecz otrzymuje poprzez LSPSz wsparcie w postaci zakupu pomocy naukowych i sprzętu, a mianowicie:

 1. Przedszkole Nr 1 w Międzyrzeczu - wyposażenie placu zabaw na kwotę 2 305,53 zł.
 2. PSM w Międzyrzeczu - flet poprzeczny za kwotę 1 790,- zł.
 3. SP Kaława - radiomagnetofon i płyty DVD na kwotę 310,- zł.
 4. ZSR Bobowicko - rzutnik do pracowni architektury krajowabrazu na kwotę 1 500,- zł
 5. SP4 w Międzyrzeczu - zakup mebli dla Przedszkola w Bukowcu na kwotę 1 291,90
Razem zakupy wyniosły 7.197,43 zł.

Proszę państwa! 1% od podatku przynosi efekty. Na Międzyrzeckie Koło "WMT" przekazano łącznie 19.341,76 zł, przy czym szczególnie trzeba podkreślić wspaniałą pracę Rady Rodziców Przedszkola Nr 1 w M-czu i Pani Dyrektor Haliny Siwczak, na które 52 osoby przekazały ponad 2.300 zł. Także podkreślić chcemy pracę SP4, w której łącznie z przedszkolem 29 osób przekazało kwotę prawie 1.300 zł oraz pracę ZSR Bobowicko (27 osób) i PSM w Międzyrzeczu (18 osób). Razem wskazano 17 placówek. Na ten efekt złożyła się praca wielu osób, przede wszystkim dyrektorów szkół i przedszkoli, pedagogów i rodziców, którym za ten dodatkowy wysiłek bardzo dziękujemy.

Na całe LSPSz wpłynęło 73.594,78 zł. W tym miejscu chcę podziękować w imieniu Zarządu Koła wszystkim, którzy nas wsparli przez wskazanie konkretnej placówki oświatowej lub naszego Koła a także tym, którzy wskazali LSPSz. Dzięki tym funduszom mogliśmy zorganizować w ciągu roku 2 edycje i łącznie wręczyć 58 uczniom i studentom z niezamożnych rodzin stypendia.

 

Drodzy darczyńcy!

Jest mi miło przypomnieć, że ciągle wspomagają nas wspaniali radni powiatowi, którzy od lat co miesiąc wpłacają na nasze konto stałą kwotę pochodzącą z ich diet.

Miło nam powiedzieć o systematycznych wpłatach członka Sejmiku Wojewódzkiego Pana Edwarda Fedki, a także Pana Jerzego Gądka, radnego miejskiego, Pana Starosty Grzegorza Gabryelskiego. Do tak zacnego grona dołączyli ostanio Państwo Izabela Jendrzejczyk i Roman Ziółkowski, właściciele Firmy ACER.

Po raz pierwszy otrzymaliśmy 2.500 zł z budżetu gminy, za które serdecznie dziękujemy. Liczymy, że w przyszłości gmina będzie hojniejsza i pomyśli cieplej o naszym szlachetnym zadaniu wspomagania talentów z niezamożnych rodzin. Sądzimy też, że coraz lepiej będzie rozwijać się akcja 1% od podatku, dziś jest to 15% w skali kraju, mamy nadzieję, że powoli ten procent będzie rósł.

W swoich charakterystykach młodzież pisze o potrzebie kupowania programów komputerowych do wykorzystania w domu zwłaszcza gdy mieszka się na wsi i nie ma jak lub nie ma za co dojechać na zajęcia dodatkowe do M-cza. Czasem brakuje komputera, instrumentu muzycznego, możliwości korzystania z zajęć sportowych czy kursów językowych.

Mamy nadzieję, że dobro, które dziś czynimy będzie procentowało, zaistnieje w naszej społeczności na dłużej, zaś młodzi stypendyści kiedyś do nas dołączą, a nawet nas zastąpią.

Kończąc chcę zauważyć, że ważny jest dla nas ten moment, że tu w tym miejscu spotykają się dwie grupy ludzi: ci co są utaletnowani, wspaniali, młodzi i ci, co są hojni, wrażliwi, o szlachetnym sercu i mogą udzielić wsparcia.

Reszta, czyli my, skromni członkowie Koła WMT jesteśmy tylko pośrednikami, nie jesteśmy najważniejsi. I niech tak zostanie.

Dziękuję Państwu za uwagę.